Jak dbać o uszy

Słuch jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów. Jest też zmysłem bardzo wrażliwym. Na problemy ze słuchem narzeka coraz więcej osób. Ich przyczyną może być hałas, który nas otacza czy infekcje ucha. Może też być związany z wiekiem. Bardzo częstą przyczyną problemów ze słuchem jest zalegająca w uszach woskowina.

Woskowina jest pożyteczna

Woskowina jest naturalną wydzieliną gruczołów woskowinowych. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest ona bardzo pożyteczna. Natłuszcza i chroni zewnętrzny przewód słuchowy przed zanieczyszczeniami i rozwojem bakterii, wiatrem i wilgocią. Zdrowe ucho oczyszcza się samo, proces samooczyszczania ucha ułatwia właśnie woskowina. Często zdarza się, że prawidłowy proces produkcji woskowiny i samooczyszczania się ucha zostaje zaburzony. Przyczyn takiego stanu jest kilka. W przypadku niemowląt i małych dzieci samooczyszczanie ucha utrudnia to, że skóra maluchów nie jest jeszcze do końca dojrzała. U osób dorosłych i starszych dzieci przyczyną zaburzenia produkcji woskowiny jest jej intensywne usuwanie przy pomocy patyczków kosmetycznych. Patyczków możemy używać tylko do czyszczenia małżowin. Gdy wkładamy patyczek do środka ucha, wpychamy woskowinę głębiej i ubijamy ją. To prosta droga do powstania czopa woskowinowego i zatkania przewodu słuchowego.

Jak myć uszy?

Do mycia małżowin najlepiej jest używać zwilżonego końca ręcznika lub wilgotnych małych palców. Uszy trzeba oczywiście osuszyć ręcznikiem. Do usunięcia woskowiny używamy specjalnego płynu w sprayu. Kupimy go w aptece bez recepty. Zawarte w nim naturalne składniki (oleje roślinne, parafina) rozmiękczają woskowinę i ułatwiają samooczyszczanie się ucha. Spray do czyszczenia uszu może być stosowany przez osoby noszące aparat słuchowy. Można go stosować także u dzieci od 3. miesiąca życia, ale tylko po wcześniejszej konsultacji z pediatrą. Profilaktycznie spray powinny stosować osoby narażone na ucho pływaka. To częsty problem zawodowych pływaków i osób regularnie korzystających z basenu.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz