Jak czyścić uszy?

Higiena uszu jest równie ważna jak mycie rąk i zębów. Wiele osób czyści uszy nieprawidłowo. Może to prowadzić do uszkodzenia naskórka, a nawet błony bębenkowej. Metodą mycia uszu, która w naszym kraju cieszy się największą popularnością jest stosowanie patyczków kosmetycznych. Jest to metoda bardzo kontrowersyjna, często będąca przyczyną problemów ze słuchem. Jak w takim razie prawidłowo myć uszy?

Woskowina: naturalna bariera ochronna

Woskowina jest pożyteczna, stanowi naturalną ochronę ucha. Natłuszcza je i zabezpiecza przed zanieczyszczeniami. W efekcie zapobiega przedostawaniu się do jego wnętrza wody oraz powstawaniu urazów. Mechanizm samooczyszczania ucha z woskowiny usuwa także małe ciała obce, na przykład kurz. Woskowina działa także przeciwbakteryjnie. Ma niskie, kwaśne pH, nie dopuszcza więc do tego, aby wewnątrz ucha rozwinęły się grzyby i bakterie. Woskowina jest więc bardzo potrzebna, ale jej nadmiar powoduje dyskomfort oraz problemy ze słuchem.

Jak myć uszy?

Zdecydowanie najlepsza metoda to użycie własnych małych palców zwilżonych wodą z mydłem. Palców oczywiście nie należy wkładać głęboko do wnętrza ucha, dlatego małe sprawdzają się najlepiej. Umyte uszy osuszamy ręcznikiem. Patyczków możemy użyć tylko do umycia małżowiny. Nie wkładajmy ich do środka, nie oczyszczą ucha z woskowiny, ale wepchną ją w głąb przewodu słuchowego. Z ubitej woskowiny utworzy się czop woskowinowy, który upośledza słuch. Bardzo często w przypadku zatkania ucha rozwija się stan zapalny. Jedynym ratunkiem jest usunięcie czopa u laryngologa.

Preparaty z apteki

Do czyszczenia uszu można stosować specjalne preparaty. Zawierają ona oleje roślinne i parafinę, a więc składniki naturalne, które mają zdolność do rozmiękczania woskowiny. Pomagają w jej delikatnym usunięciu. Dzięki nim można zapomnieć o problemach z zatkanymi uszami. Spray do higieny uszy może być stosowany przez wszystkich, także u dzieci poniżej 12. miesiąca życia. Stosowanie sprayu zaleca się także przed zabiegiem usuwania woskowiny przez laryngologa.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz