Informacje ważne dla ubezpieczyciela

Informacje ważne dla ubezpieczyciela

Ubezpieczenia na życie stanowią obecnie istotną pozycję w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. Zalicza się je do jednych z najczęściej wykupywanych – zaraz za ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Decydując się na sprzedanie polisy klientowi, towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują naprawdę rozległą wiedzą na temat takiej osoby. Jakie informacje są ważne dla ubezpieczyciela? Na co zwraca uwagę, podejmując decyzję czy sprzeda nam polisę? Co liczy się podczas ustalania wysokości składki?

Stan zdrowia

Informacje ważne dla ubezpieczycielaTowarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim nasz stan zdrowia. Zanim zostanie podjęta decyzja o tym, czy polisa w ogóle zostanie nam sprzedana trzeba wypełnić tak zwaną ankietę medyczną. Zawarte w niej pytania pozwalają ocenić ryzyko choroby czy śmierci. Wielu klientów zastanawia się nad zatajeniem pewnych informacji, które mogą wiązać się z odmową lub zwyżką składki. Jest to praktyka, której bez wątpienia należy się wystrzegać.

Istotne znaczenie ma także wykonywany przez nas zawód. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe mówią o tak zwanych zawodach podwyższonego ryzyka. I tak zwyżka stosowana jest w przypadku:

  • policjantów;

  • strażaków;

  • żołnierzy;

  • pilotów – zarówno cywilnych, jak i wojskowych;

  • ratowników medycznych;

  • ratowników górskich;

  • osób pracujących w przemyśle ciężkim;

  • osób pracujących na wysokościach.

W tym wypadku towarzystwa nie decydują się raczej na odmowę sprzedaży polisy. Zwyżka jest jednak standardem. Im większe ryzyko, tym zwyższa oczywiście wyższa.

Zwyżka dla sportowców ekstremalnych

Towarzystwa ubezpieczeniowe pod uwagę biorą zawsze także rodzaj uprawianego sportu. I tak ci, którzy preferują na przykład jazdę na nartach poza wytyczonymi trasami muszą również liczyć się z zastosowaniem zwyżki. Tu jednak warto wiedzieć, że nie zawsze ten sam sport jest tak samo klasyfikowany przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Doskonałym przykładem jest kajakarstwo, które jedne towarzystwa klasyfikują jako sport podwyższonego ryzyka, inne zaś nie decydują się na taki krok.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze dokładnie muszą poznać sytuację klienta, zanim sprzedadzą mu polisę oraz ustalą wysokość składki.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz