Idea outsorcingu.

Idea outsorcingu.

Firmy niejednokrotnie korzystają z usług innych osób do wykonywania różnych zadań. Duże biura zatrudniają firmy sprzątające, które zajmują się otrzymywaniem czystości zamiast sami zatrudniać sprzątaczki. Niejednokrotnie robią tak również z informatykami. Mają podpisaną umowę z firmą IT, która w razie awarii systemu komputerowego przysyła kogoś, kto tym się zajmie. Przekazywanie zadań, funkcji i procesów firmie zewnętrznej to outsourcing(z ang. korzystanie z zewnętrznych źródeł.)

Idea outsorcingu.Dzięki temu firma nie musi martwić się zatrudnianiem nowych pracowników, wypłacaniem im wynagrodzeń oraz całą księgowością i papierkową robotą związaną z tym. Ma tylko podpisaną umowę z firmą zewnętrzną, która udostępnia jej zasoby zarówno ludzkie, jak i wiedzy, które są przez nią wykorzystywane.

Jeżeli chcemy skorzystać z usług firmy zewnętrznej musimy ją dokładnie zweryfikować. Przede wszystkim powinniśmy stwierdzić, czy firma ta będzie w stanie wykonać powierzone jej zadanie oraz czy jakość wykonanej usługi będzie wysoka. Warto sprawdzić opinię tej firmy w internecie i dowiedzieć się czy jest ceniona przez innych.

Outsourcing możemy podzielić na dwa przypadki. Pierwszy to outsourcing pełny w którym umowa podpisywana jest na kompleksową usługę wykonywaną przez zewnętrzną firmę. W drugim przypadku, tzw. outsourcingu selektywnym klient wybiera, jakie obszary mają zostać objęte umową, co pozwala dopasować świadczone usługi do potrzeb zleceniodawcy.

Jednym z przykładów zlecania innej firmie wykonywania pewnych zadań jest outsourcing płac. Pracodawca jest zobligowany do wypłacania wynagrodzeń w terminie. Ważne jest również, aby były to prawidłowe kwoty. Oprócz tego pracodawca musi właściwie naliczać i odprowadzać podatki oraz składki ZUS. Dodatkowo do jego obowiązku należy:

-sporządzanie zestawień statystycznych dla Głównego Urzędu Statystycznego,

-prowadzenie teczek osobowych,

-wydawanie zaświadczeń o zarobkach

-inne obowiązki.

Jak widać jest to sporo pracy. Zlecenie wyżej wymienionych zadań firmie zewnętrznej powoduje, że firma ma mniej rzeczy do zrobienia, może skupić się na swojej działalności, jak również zmniejszone jest ryzyko popełnienia błędu, ponieważ zadania te zlecane są specjalistom.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *