Farmaceutyki w postaci kremów i maści

Lecznicze substancje mogą być podane pacjentom w różnej postaci: doustnych tabletek, domięśniowych lub dożylnych zastrzyków. Wiele substancji leczniczych podaje się także w postaci maści i kremów. Są one stosowane często w leczeniu chorób skóry czy dolegliwości bólowych w chorobach stawów.

 

Substancje lecznicze używane do produkcji maści

 

W maściach najczęściej stosowane lecznicze substancje czynne to:

  • środki antyhistaminowe. Ich zadaniem jest łagodzenie objawów reakcji alergicznej. Ale preparaty antyhistaminowe w maściach mogą zapobiegać także wystąpieniu uczulenia;
  • Stosuje się je w celu złagodzenia stanu zapalnego;
  • antybiotyki mające wyleczyć infekcję;
  • środki antyseptyczne. Wspierają leczenie otarć i zanieczyszczonych ran.

W aptekach sprzedawane są dwie grupy maści. Jedna z nich to maści, które otrzymamy bez recepty. Druga to maści dostępne tylko na receptę. Zarówno stosując maści z pierwszej jak i drugiej grupy należy zachować ostrożność. Koniecznie trzeba być ostrożnym stosując maści ze sterydami i antybiotykami. Nie możemy zapomnieć, że maść to tylko jedna z postaci w jakiej mogą znaleźć się środki lecznicze, a więc one także mogą wywołać skutki uboczne.

Inne składniki w maściach

 

W maściach musi znaleźć się nie tylko substancja lecznicza, ale także substancje, które nadadzą jej półpłynną konsystencję. Stąd też w zakładach farmaceutycznych produkujących maści wykorzystywane są: lanolina, gliceryna, parafina, kamfora, wosk pszczeli. Stosuje się właśnie te substancje, gdyż wiele substancji leczniczych doskonale się w nich rozpuszcza. Do tego łączą się one bardzo dobrze z tłuszczem, który pokrywa naszą skórę.

Schorzenia leczone maściami

 

Grupą bardzo popularnych maści są rozgrzewające. Najczęściej są to maści na bóle reumatyczne. Druga grupa maści chętnie kupowanych w aptekach to te, które łagodzą swędzące wysypki. Stosuje się je szczególnie u dzieci, które chorują na ospę. W przypadku ospy stosowana jest maść cynkowa, można ją polecić również na oparzenia słoneczne.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz