Farba Hydrofobowa

Farba Hydrofobowa

Farba Hydrofobowa to nowoczesny rodzaj farb, których główną zaletą jest to, że nie brudzą się tak szybko, jak tradycyjne farby używane do malowania powierzchni. Jakie są jeszcze zalety tego typu farb?


Pod pojęciem hydrofobowości rozumiemy zdolność danej cząsteczki do aktywnego odpychania wody. Oznacza to, że farba o tych właściwościach będzie dużo bardziej odporna na działanie wody, deszczu, śniegu i wszelkiej wilgoci niż jakakolwiek farba tradycyjna. Ta właściwość została po raz pierwszy zaobserwowana w świecie roślin, które odpychają cząsteczki wody, a ta nie wnikając w ich strukturę, spływa po nich swobodnie. Dzięki temu stosując farbę tego typu, możemy uzyskać powierzchnie, które jest nie tylko nieustannie sucha, ale też czysta. Wilgoć, która częstokroć niesie ze sobą brud i zanieczyszczenia, nie jest w stanie wniknąć do wewnątrz i pozostawić tam niepożądanych brudzących substancji.

Jednocześnie cząsteczki zanieczyszczeń, które pozostaną na powierzchni pomalowanej tą farbą, zostaną w krótkim czasie zmyte

Farba hydrofobowa skutecznie bowiem zapobiega przyczepianiu się cząstek brudu. Co więcej, na powierzchni, która została nią pomalowana, nie występuje oblodzenie. Ponieważ woda nie wchłania się, to także występując w stanie stałym, zwyczajnie ześlizguje się po powierzchni. Brak oblodzenia to oczywiście większa trwałość farby i samej pomalowanej nią powierzchni. Ostatecznie farby te są wyjątkowo odporne na szorowanie. Ich właściwości chemiczne oraz mechaniczne sprawiają, że nawet intensywne czyszczenie nie czyni szkody ze względu na jakość w pomalowanej powierzchni.

Tym samym farba dłużej zabezpiecza pomalowany fragment, przedłużając jego żywotność

Właściwości te pozwalają na zastosowanie farb hydrofobowych wszędzie tam, gdzie powierzchnia narażona jest na ciągłe zabrudzenie lub działanie wody. Doskonale sprawdzają się nie tylko w domach, ale też w budynkach użyteczności publicznej, jak biurach, szkołach czy szpitalach. Wszędzie tam, gdzie ściany mają nieustanny kontakt z brudem związanym z ich dotykaniem.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz