Ewolucja ekranów w smartfonach

Właściwie każdy nowoczesny smartfon ma duży, czytelny wyświetlacz, który zapewnia wysoki komfort użytkowania urządzenia przenośnego. Powszechne są smartfony z ekranem w formacie 16:9, choć coraz częściej pojawiają się te z wyświetlaczem w formacie 18:9. To znak naszych czasów i symbol ewolucji technologicznej.

Smartfony o panoramicznym ekranie

Wśród czołowych producentów nowoczesnych smartfonów nie brakuje propozycji telefonów z super dużym, panoramicznym wyświetlaczem o formacie 18:9. Urządzenie o takiej specyfikacji to m.in. iPhone 9, nowa propozycja na rok 2018 firmy Apple. Modele panoramiczne są dostosowane do aktualnych potrzeb użytkowników. Mają wpisaną w swoją charakterystykę wielozadaniowość, ponieważ pozwalają na surfowanie po internecie, wygodne oglądanie treści wideo czy na korzystanie z mediów społecznościowych.

Tradycyjny format 16:9 i duży ekran

Producentom telefonów komórkowych, w tym zwłaszcza smartfonów, zależy na wygodzie użytkowników, a ta kreowana jest m.in. przez duży wyświetlacz. Na rynku nie tylko liczą się ekrany panoramiczne, ale i tradycyjne, w formacie 16:9, za to liczące wiele cali, co również przekłada się na komfort korzystania z nich.

Smartfon, który cały jest ekranem

iPhone X jest pierwszym smartfonem wyprodukowanym przez markę Apple, w którym wykorzystano ekran wykonany w technologii OLED. Ma 5,85-calową przekątną i pracuje w rozdzielczości 2436 x 1125 pikseli, w formacie aż 19,5:9. Zagęszczenie pikseli w przypadku telefonu iPhone X wynosi aż 458 PPI.

Ocena jakości takiego ekranu wypadła bardzo pomyślnie, również w niezależnych testach. Firma DisplayMate, która specjalizuje się w ocenie jakości wyświetlaczy stosowanych w telefonach komórkowych, uznała, że wyświetlacz wykonany w technologii OLED dla iPhone X jest najlepszym ekranem, jaki obecnie można znaleźć w smartfonach na rynku. Na ocenę taką wpłynęła nie tylko jego wielkość, ale i wyższy od innych maksymalny poziom jasności, sięgający 634 nitów. Panel ten ponadto ma małe odchyły w odwzorowaniu kolorów i jasności, nawet gdy oglądamy na nim treści pod pewnym kątem.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz