Dziennik, najważniejszy atrybut nauczyciela

Dziennik, najważniejszy atrybut nauczyciela

Wakacje dobiegły końca. Dwa miesiące beztroskiego odpoczynku dla uczniów i dla nauczycieli stały się tylko miłym wspomnieniem. Czas powrócić do szkolnych ławek, by na nowo zacząć zdobywać wiedzę, pochwały, sukcesy, odnosić porażki i zbierać się po nich. Dziennik nauczyciela będzie leżał na biurku i czekał na wypełnienie go ocenami uczniów. To taka tabula rasa, to od uczniów w większości zależy, czym zostanie ona zapełniona.

jest bardzo ważnym elementem edukacji, ponieważ dokumentuje zajęcia lekcyjne na różnych poziomach edukacji, poczynając od przedszkola, kończąc na szkołach ponadgimnazjalnych wszystkich typów.

Zawiera on listę uczniów oraz ich dane osobowe, są w nim również rubryki, gdzie nauczyciel musi wpisać temat kolejnego zajęcia edukacyjnego, no i oczywiście oceny swoich podopiecznych. Często jednak oceny, które „chowa” w sobie dziennik nauczyciela nie wychodzą na jaw do czasu, aż zwołane zostanie zebranie rodziców.

Współczesny świat jest bardzo skomputeryzowany, nie brak w nim nowinek technologicznych i informacyjnych. Kiedyś mamy, które w ogóle nie podchodziły do komputera w obawie, że „wyłączą Internet”, dzisiaj z łatwością się nim posługują.

Wraz z biegiem czasu, unowocześnienia dokonała również szkoła, a dokładniej mówiąc dziennik nauczyciela. Coraz częściej w szkołach spotkać się można z dziennikiem elektronicznym, który jest zastępcą tego tradycyjnego – papierowego.

Zasady są takie same, jak w przypadku prowadzenia dzienników MEN – wpisuje się do niego wszystko to, co w dzienniku w formie zeszytu. Różnica jest taka, że do tego elektronicznego dostęp mają rodzice, którzy zaraz po otrzymaniu przez swoje dzieci oceny, mogą ujrzeć ją, włączając komputer i wchodząc na Internet. Każda nieobecność również jest od razu widoczna. Czy to dobre rozwiązanie? Dla nauczycieli, dyrektorów i rodziców na pewno jest to spore ułatwienie. Uczniowie niestety mogą czuć się trochę gorzej, nic nie ukryje się przed rodzicami.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz