Dotacje unijne dla firm, mały może więcej

Dotacje unijne dla firm, mały może więcejWbrew pozorom jeśli chodzi o dofinansowanie na rozwój firmy to znacznie łatwiej jest uzyskać je małym i średnim przedsiębiorcom. Niewielkie, często jednoosobowe firmy są głównymi beneficjentami unijnego wsparcia na rozwój.

To właśnie małe i średnie firmy leżą w sferze największego zainteresowania wsparciem i to właśnie do nich kierowane jest większość programów dofinansowania. Niektóre programy są jedynie dedykowane wyłącznie dla tego sektora firm – czyli małych i średnich przedsiębiorstw. Na przykład wyłącznie one mogą ubiegać się o dotacje na projekty inwestycyjne, szczególnie związane z wdrażaniem wyników prac badawczo – rozwojowych.

Start-upy?

Duże możliwości uzyskania dofinansowania na rozwój firmy mają start-upy. Warto zauważyć, że obie te kategorie przedsiębiorstw oraz projektów, a szczególnie małe jednoosobowe firmy i start-upy zazwyczaj nie mają struktur czy zasobów personalnych, które mogłyby zająć się planowaniem, wnioskowaniem i uzyskiwaniem dotacji. Dlatego będąc małym i średnim przedsiębiorcą warto zwrócić się o pomoc do zewnętrznej formy zajmującej się wsparciem w kompleksowym przygotowaniu wniosku o unijne dotacje. Zdecydowanie prawidłowo rozpoznany program w ramach którego ubiegamy się o dotacje dla firm, odpowiednio skonstruowany wniosek i dobrze zbudowany biznesplan to znacznie większa szansa na uzyskanie dofinansowania na rozwój firmy.

Ważna jest dokładność

Żeby optymalnie wykorzystać możliwości jakie daje dofinansowanie należy rozpocząć od dobrego rozeznania w możliwych źródłach finansowania. Najprościej będzie sięgnąć do programów regionalnych ale warto także zapoznać się z możliwościami dotacji z programów krajowych. Należy każdorazowo brać pod uwagę, że w zależności od programu zazwyczaj preferowane są te projekty, które będą realizowane przy współpracy z placówkami naukowymi na przykład uczelniami czy też innymi jednostkami naukowo -badawczymi. Poszukując doradztwa w zakresie pozyskiwania dotacji zwracajmy baczną uwagę, czy dana organizacja wesprze firmę od etapu identyfikacji źródeł finansowania, poprzez wnioskowanie aż do momentu rozliczenia projektu.

Poznaj więcej szczegółów na stronie http://dotacjenainnowacje.taxand.pl/dofinansowanie-na-rozwoj-firmy/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz