Domy opieki

Nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Istnieje konieczność budowania nowych ośrodków pomocy. Domy opieki dzielą się na  Dom Opieki Społecznej oraz Zakłady Opiekuńczo Lecznicze.

Dom Opieki Społecznej jest miejscem, do którego można trafić po uprzednim złożeniu wniosku. Może to zrobić sam chory lub jego rodzina czy opiekunowie prawni. W przypadku osoby, która nie może sama za siebie zadecydować konieczne jest przeprowadzenie procedury ubezwłasnowolnienia, aby możliwie było umieszczenie chorego w placówce. O tym decyduje sąd. Dokumentacja, która jest potrzebna do umieszczenia osoby w domu opieki to najczęściej wyniki rozpraw sądowych, oraz wyniki wywiadów środowiskowych jak również opinia ośrodka. DOS-y to ośrodki stworzone specjalnie dla osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych intelektualnie oraz fizycznie. Chory sam może dokonać wyboru placówki. Wniosek o umieszczenie kogoś w ośrodku należy złożyć najprędzej jak to możliwie, aby chociaż częściowo skrócić czas oczekiwania na przyjęcie. Pobyt w DOS jest odpłatny.

Zakłady Opiekuńczo Lecznicze to miejsca dla wszystkich osób, które przeszły leczenie szpitalne oraz posiadają diagnozę choroby, ze względu na którą muszą przebywać pod stałą opieką. Podstawą przyjęcia do takiej placówki jest wypisanie skierowania, w przypadku pacjentów przebywających w domu może je wypisać lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli pacjent przebywa w szpitalu, to ta konkretna placówka musi wypisać skierowanie. Większe szanse na szybkie dostanie się do ZOL ma pacjent szpitalny, którego stan wymaga szybkiego zajęcia się nim i jest to priorytetem. Osoby przebywające w domu, w stanie stabilnym muszą zwykle zaczekać nieco dłużej. Zakład Opiekuńczo Leczniczy jest przeznaczony dla ludzi w różnym wieku, z różnymi zaburzeniami oraz chorobami. Pobyt w ZOL jest odpłatny. Informacji o ZOL`ach oraz warunkach oraz regulaminie otrzymać można bezpośrednio od NFZ, korzystając ze strony internetowej. Tam również sprawdzimy czas oczekiwania na miejsce.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz