Dom opalany węglem – jaki węgiel kupić?

Dom opalany węglem – jaki węgiel kupić?

Dom opalany węglem – jaki węgiel kupić?

Większość z nas ogrzewa swoje domy kotłami na węgiel. Węgiel jest najbardziej popularnym opałem w naszym kraju i to praktycznie odkąd zaczęliśmy go wydobywać. Wybierając się do składu opałowego po zakup węgla, klienci kierują się przy jego wyborze przede wszystkim ceną.

Zapominają, że obecnie na rynku jest wiele różnych rodzajów węgla, a każdy z nich powinien być spalany w różnych typach pieców.

Na wybór węgla powinna wpływać nie tylko jego cena czy forma sprzedaży

Nie ma większego znaczenia, czy kupimy węgiel workowany, czy luzem. O wiele ważniejsze jest kupno węgla wysoką wartość kaloryczną. Przy spalaniu węgla o dużej kaloryczności powstaje więcej ciepła. Oznacza to, że spalimy go mniej, a mimo to nawet podczas bardzo mroźnej zimy w domu będzie panował przyjemny komfort cieplny. Kolejną zaletą węgla, którego wartość energetyczna jest bardzo wysoka jest mała ilość popiołu, który powstanie w trakcie jego spalania. Większość z nas nie lubi, jeśli musi często usuwać duże ilości popiołu, ale nie zastanawia się dlaczego, jednej zimy jest go więcej, a innej nie ma go prawie wcale.

Obecnie składy opałowe sprzedają przynajmniej kilka różnych rodzajów węgla

Klienci mają do wyboru:

węgiel orzech – jego ziarna są duże, mogą przekraczać nawet 80 milimetrów (do kupienia tutaj);

ekogroszek – znacznie drobniejszy, jego ziarna nie przekraczają 25 milimetrów;

węgiel kostka – jego ziarna mogą mieć wielkość nawet 200 milimetrów;

miał – najbardziej drobny, ale też najniższej jakości. Za to najtańszy.

Składy opałowe oferują także brykiet, który produkowany jest z mieszanki węgla kamiennego i brunatnego. Ten rodzaj opału cieszy się w naszym kraju jednak najmniejszą popularnością.

Kupując węgiel, zwracajmy uwagę nie tylko na jego cenę. Kupujmy go w sprawdzonych składach opału. Sprawdźmy, czy nie jest on zawilgocony, mimo że od kilku tygodni nie padał deszcz. Zwróćmy uwagę, czy wśród brył węgla nie są widoczne kamienie.
Zakup węgla na zimę to spory wydatek, kupujmy więc tylko węgiel naprawdę wysokiej jakości.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz