Dobre ubezpieczenie samochodowe

Dobre ubezpieczenie samochodowePraktycznie każda rodzina w Polsce posiada samochód. Niejednokrotnie jest ich więcej. Niestety stan polskich samochodów pozostawia wiele do życzenia. Większość z nich to auta blisko dziesięcioletnie.

Dodatkowo nieuczciwi mechanicy sprowadzali samochody zza granicy w mocno wyeksploatowanym stanie, bądź też bezpośrednio po wypadkach. Co więcej wielu polskich kierowców przecenia swoje umiejętności i nie zawsze jeździ bezpiecznie. Cały czas też plagą są przypadki jeżdżenia po alkoholu. Wszystko to powoduje, że pomimo iż ktoś potrafi i umie jeździć i w dodatku jeździ bezpiecznie, tym niemniej ciągle musi zwracać uwagę na ryzyko kolizji w sytuacjach opisanych powyżej.

Dobra polisa nie jest zła

Na szczęści w Polsce istnieje obowiązek wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej (polisy OC). Ubezpieczenie samochodu można również rozszerzyć wykupując ubezpieczenie Autocasco. Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę w sytuacji zderzenia się z kimś z jego winy. Wówczas ubezpieczyciel bierze na siebie obowiązek wypłacenia odszkodowania za powstałą szkodę. Problemem występującym tutaj jest niejednokrotnie brak ubezpieczenia sprawcy wypadku. Roszczenie przejmuje wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który będzie później ściągał kwotę należności od sprawcy wypadku. W przypadku posiadania polisy AC to jesteśmy chronieni przy kradzieży samochodu lub jego uszkodzenia w wypadkach losowych. Jak widać posiadania pakietu ubezpieczeń zabezpiecza nas przed skutkami finansowymi niespodziewanych szkód. Dzięki temu nie musimy drżeć z obawy, że każda kolizja zagrozi nam finansowo. Co więcej jeżeli w wyniku wypadku spowodujemy uszkodzenia ciała u osób trzecich ubezpieczycie przejmie również zobowiązania z tego tytułu.

Samochód musi być sprawny

Należy wszakże pamiętać, że sami musimy postępować odpowiedzialnie. Przede wszystkim samochód powinien być sprawny i mieć ważne badania techniczne. Rzeczą oczywistą jest również to, że powodując wypadek nie możemy być pod wpływem alkoholu. Sytuacja taka wyłącza zakres ubezpieczenia, gdyż to my sami świadomie naruszamy przepisy.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz