Dlaczego wypadają mi włosy?

Gdy wypada nam coraz więcej włosów, koniecznie musimy znaleźć przyczynę i zacząć działać. Do dyspozycji mamy mnóstwo kuracji, które praktycznie w każdym przypadku są sobie w stanie poradzić z wypadającymi włosami.

Popularne leki i chora tarczyca

Osłabienie włosów to objaw chorób tarczycy: nadczynności, niedoczynności i choroby Hashimoto. Osłabione włosy to również jeden ze skutków ubocznych leczenia antybiotykami, stosowania leków na obniżenie cholesterolu i nadciśnienie, ale też nadużywania środków przeciwbólowych sprzedawanych bez recepty. Włosy odrosną po zakończeniu kuracji i odstawieniu leków. Także w przypadku chorób tarczycy, gdy poziom jej hormonów zostanie wyrównany, włosy odzyskają dawną kondycję. W międzyczasie warto je wzmocnić suplementami diety, szamponami, odżywkami i maskami oraz masażem z wcierkami. Preparaty i kosmetyki powinny w swoim składzie zawierać między innymi zioła wzmacniające włosy: kozieradkę, skrzyp, łopian, pokrzywę. Na efekty trzeba poczekać 3 miesiące. Tyle czasu trwa cały cykl wzrostu włosa.

Brak cynku, witaminy D i żelaza

Gdy organizm na do dyspozycji zbyt małą ilość cennych składników w pierwszej kolejności dostarcza je ważnym narządom, a nie włosom. Niedobór witamin i pierwiastków mineralnych objawia się zwiększonym wypadaniem włosów. Na niedobór żelaza są szczególnie narażone kobiety, które jeszcze miesiączkują lub są w okresie przekwitania. Niedobór witaminy D mamy praktycznie wszyscy. Gdy nadmiernie wypadają nam włosy, sięgnijmy po chude mięso, ryby, warzywa, orzechy i oliwę. Jeśli po 3 miesiącach nie zobaczymy efektów, poprośmy lekarza o skierowanie na badanie poziomu witaminy D, cynku i ferrytyny. Jeśli wyniki wykażą niedobory, konieczne jest branie suplementu. W przypadku znacznych niedoborów niezbędne jest przyjmowanie dużych dawek. Tak duże dawki zawierają tylko preparaty na receptę.

Nadmierne wypadanie włosów to często oznaka niedoboru witamin i składników mineralnych albo objaw choroby. Może to być także skutek uboczny zażywania niektórych leków.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz