Direct mail – czy poczta tradycyjna umiera?

W dzisiejszych czasach sposobów porozumiewania się jest wiele. Możemy wyróżnić komunikację bezpośrednią oraz pośrednią. Bezpośrednia stanowi tradycyjną rozmowę twarzą w twarz, ta druga obejmuje wszystkie inne sposoby, których jest coraz więcej. Kiedyś porozumienie się z osobą oddaloną o kilkaset kilometrów było praktycznie niemożliwe.

Jedynym rozwiązaniem był tradycyjny list, a nie zawsze mieliśmy pewność czy dotarł… Dzisiaj mamy gwarancję, że nasza wiadomość zostanie dostarczona, czy to list, czy sms.

 Tradycyjny list

Wiele osób nie wysłało w swoim życiu ani jednego tradycyjnego listu.  Chodzi o klasyczne wiadomości, nie o paczkę czy formularz. Jeśli w ogóle cokolwiek wysyłamy, to są to kartki świąteczne, ale i one są coraz częściej zastępowane rozmową telefoniczną lub smsem. Czy to znaczy, że pocztę tradycyjną, czyli inaczej mailing tradycyjny czeka rychły koniec? Niekoniecznie, stanowi bowiem jedno z najbardziej popularnych narzędzi marketingowych. Stosują je powszechnie wyspecjalizowane agencje takie jak przykładowo DirectChannel.

Marketing drogą pocztową

Poczta zajmuje się dziś umożliwianiem zakupów online z dostarczeniem towaru do domu, a także rozsyłaniem materiałów reklamowych, które firmy pragną przekazać każdemu potencjalnemu klientowi. Oczywiście chodzi o dedykowane nam oferty, często nawet czasopisma, dzięki którym dowiemy się, co możemy kupić w konkretnym miejscu. Wystarczy raz podać swój adres podczas zakupów, by móc spodziewać się podobnej przesyłki. Możemy z tego zrezygnować w dowolnym momencie – gwarantują to przepisy prawa. Jednak często po prostu lubimy zapoznawać się z ciekawymi ofertami i taki rodzaj marketingu nam odpowiada.

 Droga elektroniczna

Pewnie zastanawiacie się, po co w ogóle rozsyła się takie rzeczy, skoro można udostępnić je drogą elektroniczną, bez marnowania środków na papier czy wydruk. To proste! Takie listy, zaadresowane konkretnie do nas, są dużo bardziej przekonujące. Jeśli widzimy, że pojawia się nasze nazwisko i adres, z pewnością otworzymy kopertę – a widząc podobną wiadomość w poczcie elektronicznej, zapewne od razu wyrzucimy ją do kosza. A więc to proste – dostajemy kopertę, otwieramy ją, widzimy już że to zwykła reklama… ale skoro już ją mamy, to dlaczego by jej nie przeczytać? Marketing działa na wielu płaszczyznach. Poczta tradycyjna jest jednym z potężnych narzędzi wykorzystywanych do reklamowania produktów i zapewne długo nie ulegnie to zmianie – przyzwyczajmy się więc do obecności ofert w naszej skrzynce na listy.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz