Czy zażywając leki, można się opalać?

Wiele leków przepisywanych przez lekarzy w różnych sytuacjach prowadzi do powstania zwiększonej wrażliwości skóry na działanie promieni słonecznych. W efekcie może dochodzić do bolesnych oparzeń, jeśli nie będziemy chronić skóry przed ekspozycją na słońce. Skóra może stać się czerwona, pojawić może się obrzęk, wysypka, świąd. Możliwe jest również wystąpienie przebarwień, których usunięcie będzie bardzo trudne.

Dlaczego dochodzi do takiej reakcji skóry?

Substancje, które zawarte są w leku trafiają do krwioobiegu, skąd następnie transportowane są również do okolicznych tkanek, a więc także do skóry. Promienie słoneczne mogą sprawić, że dojdzie do ich przekształcenia w alergeny bądź substancje o działaniu toksycznym. W niektórych przypadkach reakcja alergiczna może wystąpić niemalże natychmiast po zakończeniu opalania. Na ogół jednak objawy zwiększonej fotowrażliwości pojawiają się po około dwudziestu czterech godzinach. Objawy występują najczęściej w tych miejscach, które nie były osłonięte od słońca.

Jakie leki najczęściej zwiększają wrażliwość skóry na słońce?

Mało kto wie, że reakcja alergiczna na słońce może pojawić się nawet w przypadku zażywania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, które zawierają ibuprofen, diklofenak oraz naproksen. Na wystąpienie podrażnień narażone są również osoby zażywające niektóre antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe, moczopędne, beta blokery, środki przeciwdepresyjne, uspokajające i te, których zadaniem jest wsparcie układu nerwowego. Panie stosujące tabletki antykoncepcyjne powinny pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem – mogą one bowiem również zwiększać wrażliwość skóry na promienie słoneczne.

Wpływ ziół

Większość z nas sądzi, że zioła nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Tymczasem dziurawiec, arcydzięgiel i nagietek również mogą zwiększać wrażliwość skóry na promienie słoneczne. W związku z tym należy ograniczać ekspozycję na słońce, jeśli decydujemy się na kurację wymienionymi ziołami. W przeciwnym razie na skórze mogą pojawić się oznaki uczulenia.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz