Czy są sposoby na skórę atopową?

Czy są sposoby na skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry w skrócie nazywane AZS to schorzenie, które występuje coraz częściej nie tylko u osób dorosłych, ale także u dzieci. Przyczyną wzrostu zachorowań na AZS jest coraz większa liczba osób, które cierpią z powodu alergii.

Bardzo często na AZS zaczynają chorować dzieci, w ich przypadku choroba może ustąpić. W przypadku dorosłych jest to schorzenie, którego nie da się wyleczyć.

Jakie objawy świadczą o AZS?

Charakterystyczne objawy to: suchość skóry, zaczerwienie, świąd. Osoby chore na AZS chorują także częściej niż inni na infekcje bakteryjne. Lekarza są zdania, że winę za atopowe zapalenie skóry ponoszą uwarunkowania genetyczne. Objawy AZS nasilają się pod wpływem stresu oraz kontaktu z alergenami: białkiem mleka krowiego, pyłkami drzew i trwa, roztoczami kurzu domowego. W przypadku małych dzieci, a więc takich, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia zmiany pojawiają się głównie na czole, policzkach i owłosionej skórze głowy. U dzieci starszych zmiany na skórze pojawiają się przede wszystkim na nadgarstkach oraz w zgięciach pod kolanami i łokciami Oczywiście występują one także w tych samych miejscach, co w przypadku maluchów. U osób dorosłych oraz u nastolatków zmiany mogą dodatkowo pojawić się również na grzbiecie dłoni. W okresie dojrzewania oraz w wieku dojrzałym AZS jest rozpoznawane głównie wśród dziewcząt i kobiet.

Jak leczy się atopowe zapalenie skóry?

Objawowe leczenie skóry atopowej polega przede wszystkim na podawaniu leków antyhistaminowych. U niektórych pacjentów bardzo dobre efekty przynosi odczulanie. Kiedy dochodzi do zaostrzenia objawów choroby stosuje się maści kortykosteroidowe.

Pielęgnacja skóry atopowej

Skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie ma tutaj znaczenia, czy problem dotyczy niemowląt, dzieci starszych, nastolatków, czy osób dorosłych: skórę atopową trzeba przede wszystkim nawilżać i natłuszczać. Odpowiednie kosmetyki złagodzą przede wszystkim świąd, który czasem jest tak silny, że trudno powstrzymać się przed drapaniem. Na skórze zdrowego człowieka znajduje się wodno-lipodowa warstwa ochronna. Skóra atopowa jest jej pozbawiona. Zadaniem kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej jest właśnie odbudowanie tej warstwy ochronnej. Zaleca się stosowanie dermokosmetyków o nazwie emolienty – szczegóły pod tym adresem. Zawarte w nich oleje roślinne, kwas hialuronowy, kwasy tłuszczowe odbudowują naturalną warstwę ochronną, łagodzą świąd i zmniejszają suchość skóry. Preparatów z emolientami jest obecnie na rynku bardzo dużo. Można znaleźć wśród nich preparaty do kąpieli i łagodne natłuszczające balsamy lub mleczka, które nanosi się na delikatnie osuszoną skórę po kąpieli. Od czasu to czasu osoby, które cierpią z powodu AZS mogą wykąpać się w krochmalu. Taka kąpiel w krochmalu polecana jest także dla niemowląt i starszych dzieci. Noszona odzież i bielizna nie może podrażniać skóry. Stąd też należy wybierać ubrania uszyte z naturalnych tkanin. Należy jednak unikać odzieży z czystej wełny lub z jej dodatkiem Włókna wełniane bardzo mocno bowiem podrażniają atopową skórę.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz