Co powinnaś wiedzieć o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Co powinnaś wiedzieć o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Zdecydowana większość kobiet przed miesiączką odczuwa bardzo przykre objawy zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jest to szereg objawów, które zostały określone zespołem napięcia przedmiesiączkowego – PMS.

Czy to może być objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego?

Przykre objawy, które bardzo mocno ograniczają życiową aktywność kobiet pojawiają się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Szczególnie mocno dają one o sobie znać około 7-5 dni przed miesiączką. Wraz z pojawieniem się miesiączki ustępują. Bardzo często PMS mają te kobiety, których matki również borykały się z tym problemem. Objawy PMS mogą nasilić się po porodzie. Najczęściej występujące objawy psychiczne to: zmęczenie i ospałość, drażliwość, skłonność do płaczu, depresja, problemy z koncentracją, spadek libido. Objawy fizyczne zespołu napięcia przedmiesiączkowego to między innymi: bóle brzucha, bolesność piersi, obrzęki, silne bóle głowy,a nawet migreny.

Dieta i leki, które złagodzą objawy PMS

Czasy, gdy objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego były lekceważone na szczęście odeszły już do przeszłości. Dzisiaj po stwierdzeniu, że jest to rzeczywiście PMS (pozwala to stwierdzić cytologia hormonalna oraz badanie poziomu hormonów i prolaktyny w surowicy krwi) można je skutecznie łagodzić. Zalecane jest między innymi zażywanie łagodnych, ziołowych leków uspokajających, przyjmowanie preparatów witaminowo-mineralnych. Gdy obrzęki są bardzo duże lekarz może zlecić również przyjmowanie leków moczopędnych. Przy silnych bólach piersi i podbrzusza, przy bólach głowy można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe bez recepty. Bardzo skuteczne na tego typu dolegliwości są preparaty z paracetamolem i ibuprofenem. Można zażyć również tabletkę popularnego leku rozkurczowego. Objawy PMS złagodzi także dieta, w której są napoje mleczne typu kefir i maślanka oraz zioła, między innymi natka z pietruszki i rzeżucha. Wskazane jest powstrzymanie się przed miesiączką od palenia papierosów i picia kawy. Warto również ograniczyć zużycie soli.

Dowiedz się więcej na stronie

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz