Choroba nowotworowa a polisa na życie

Choroba nowotworowa a polisa na życie

Już od dłuższego czasu w telewizji lub w radio emitowane są reklamy, które mają nas zachęcać do wykupienia ubezpieczenia na wypadek choroby nowotworowej. Dzięki polisie w razie zachorowania mamy uzyskać środki na leczenie. Z pewnością więc wiele osób interesuje, czy choroba nowotworowa nie wyklucza możliwości kupienia ubezpieczenia na życie. Odpowiedź zależy od tego, czy jesteśmy w okresie remisji choroby, czy też została ona dopiero rozpoznana.

Osoby, u których chorobę właśnie rozpoznano

Choroba nowotworowa a polisa na życieW tym przypadku wykupienie ubezpieczenia na życie jest w zasadzie wykluczone. Choroba nowotworowa jest przez wszystkie zakłady ubezpieczeń traktowana jednakowo, wszystkie uznają ją za chorobę przypuszczalnie śmiertelną. Taka klasyfikacja chorób nowotworowych oznacza, że wzrasta ponoszone przez nie ryzyko; ubezpieczyciele nie zamierzają go ponosić, nie decydują się na sprzedaż polis na życie nawet tym osobom, które rozpoczęły leczenie i mają duże, a nawet bardzo duże szanse, że zakończy się ono pozytywnie.

Osoby po przebytej chorobie

Tutaj sprawa jest mocno skomplikowana. Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują osoby po przebytej chorobie nowotworowej w indywidualny sposób. Każda osoba jest poddawana bardzo szczegółowej analizie. Ubezpieczyciele zwracają uwagę głównie na:

    • rodzaj nowotworu, który był leczony;

    • okres remisji choroby;

    • wyniki aktualnych badań;

    • zażywane leki;

    • opinię lekarza, który opiekuje się osobą chorą.

Dla osoby, która chce kupić polisę na życie najlepiej jest, kiedy choroba nie jest aktywna od długiego okresu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku sprzedaży polisy osobom, które chorowały na raka towarzystwa ubezpieczeniowe podnoszą wysokość składki. O ile procent zostanie podniesiona podstawowa składka zależy między innymi od tego, czy chorowaliśmy na ten rodzaj raka, który często nawraca.

Choroba rozpoznana po kupieniu polisy

Przed taką sytuacją towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się wprowadzając do umów okres karencji. Jeżeli ubezpieczenie dotyczy choroby nowotworowej, to średni okres karencji wynosi dwa lata.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz