Akustyka wnętrz – czyli bardzo ważny element mieszkania

Akustyka wnętrz – czyli bardzo ważny element mieszkania

Hałas jest czynnikiem, mającym szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie. Można wyróżnić różne sposoby jego oddziaływania na ludzki organizm: bezpośrednio działa na ucho środkowe i wewnętrzne, a pośrednio na układ nerwowy i psychikę, natomiast w wyniku odruchu również na inne narządy.

W przypadku, kiedy ma bardzo duże natężenie, może doprowadzić nawet do mechanicznego uszkodzenia bębenka, a jeśli jego oddziaływanie trwa długo, to może zakończyć się wręcz uszkodzeniem słuchu i trwałej głuchoty.

Jak sobie z tym poradzić

Hałas to coś, z czym każdy ma do czynienia na co dzień. Może on dotyczyć komunikacji drogowej, miejsca pracy, ale też domu. Mimo że w domu zwykle nie działają urządzenia, które emitują stale hałas o wysokim natężeniu, to mimo to także tam człowiek jest narażony na przebywanie w wypełnionej dźwiękami przestrzeni. Dzieje się tak, ponieważ w pomieszczeniu o źle opracowanej akustyce często słychać szumy i gwar pozornie nie mające wpływu na psychikę ani organizm człowieka. Mimo to po jakimś czasie odczuwa się zmęczenie albo poważniejsze efekty ciągłego przebywania w nagłośnionej przestrzeni. Akustyka wnętrz jest bardzo ważnym elementem mieszkania.

Badania i pomiary

Laboratorium, które zajmuje się badaniami i analizami hałasu, wykonuje specjalistyczne badania w zakresie akustyki wnętrz. Działania polegają na tworzeniu komputerowych modeli danego pomieszczenia i odnosi się do wykorzystania dokumentacji technicznej. Badania odnoszą się do: rozmieszczenia rezonansów, prawidłowego ustawienia kolumn i miejsca odsłuchowego, zmierzenia odległości oraz poziomu poszczególnych odbić dźwięku, izolacyjności akustycznej ścian, podłóg i sufitu, pomiaru widma hałasu oraz pomiaru czasu pogłosu w pomieszczeniach. Istotną kwestią jest fakt, że do wykonywania analiz i badań służących akustyce, nie jest wymagane bezpośrednie zapoznanie się z pomieszczeniem. Do pomiarów wystarczą szczegółowe i uwzględniające wszystkie detale plany, rysunki i zdjęcia, pozwalające zapoznać się z pomieszczeniem i zanalizować zastosowane rozwiązania, co przyczyni się do określenia lepszych metod.

Więcej na http://eco-noise.pl/uslugi-z-zakresu-akustyki/adaptacja-akustyczna-wnetrz/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz