Aby woskowina nie zatkała ucha

Nagłe pogorszenie się słuchu może oznaczać, że doszło do zatkania przewodu słuchowego nadmiarem woskowiny. W jaki sposób można ją bezpiecznie usunąć? Co zrobić, aby problem nie nawracał?

Co to jest woskowina?

Woskowina (zamiennie nazywana woszczyną) jest naturalną wydzieliną. Jest potrzebna do ochrony uszu przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Woskowina u różnych osób przyjmuje bardzo różny kolor. Może być koloru jasnego miodu, ale może też mieć bardzo ciemną, praktycznie brunatną barwę. Jej konsystencja także nie jest jednolita. Obecność woskowiny jest oznaką zdrowia. Jeśli ucho nie choruje, z nadmiaru woskowiny oczyszcza się samo. Ale są sytuacje, w których woskowina zaczyna twardnieć i tworzyć tak zwany korek woskowinowy, który powoduje pogorszenie słuchu. Do powstania korka woskowinowego dochodzi na skutek nadprodukcji woskowiny. Często przyczyną problemów jest niewłaściwa higiena uszu.

 

Jakie błędy popełniamy myjąc uszy?

Korek woskowinowy może powstać na skutek ciągłego drażnienia uszu. Dochodzi do tego na przykład, gdy czyścimy je używając patyczków kosmetycznych. Bardzo często wsuwamy go zbyt głęboko, w efekcie dociera on do błony bębenkowej. Ciągle podrażniana błona zaczyna grubieć, wibruje słabiej i dźwięki są przenoszone gorzej. Patyczki higieniczne mogą być także przyczyną infekcji; używając patyczków wprowadzamy do ucha bakterie. Gdy czyścimy uszy używając patyczków, pogarszamy swój słuch. Wbijamy woskowinę głębiej, w efekcie powodujemy zatkanie przewodu słuchowego.

 

Jak myć uszy?

Idealna higiena uszu polega na myciu małżowin wilgotną końcówką ręcznika lub palcem. Aby usunąć woskowinę używamy specjalnego sprayu dostępnego w aptece bez recepty. W ich składzie są w większości tylko naturalne składniki, na przykład oliwa z oliwek. Preparaty w postaci sprayu są bardzo wygodne w aplikacji. Mogą być stosowane nawet u dzieci od 3. miesiąca życia. Przed zastosowaniem sprayu u malucha warto wcześniej poradzić się pediatry. Spray stosujemy raz na 1-2 tygodnie. Jeśli mimo to powstanie czop, idziemy do laryngologa.

Podobne wpisy:

Share

Dodaj komentarz